Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ostatnie pożegnanie

Szanowni Państwo !

    Rozstania są trudne do zaakceptowania . Szczególnie bolesne są wtedy, gdy wiemy, że są ostateczne, że już nigdy się nie zobaczymy. Zebraliśmy się tutaj aby pożegnać Panią Marię Schmidt : bohaterkę pól bitewnych minionej wojny.
      Odeszła w najpiękniejszym miesiącu roku w maju, miesiącu rocznicy ( 71 ) bitwy pod Monte Cassino, w której brała udział jako żołnierz 2 Korpusu 316 Kompanii Transportowej Kobiet. Pani Maria uczestniczyła również w walkach na terenie: Iraku, Iranu, Palestyny, Egiptu oraz Włoch.


Odznaczona została :

Krzyżem Kawelerskim,
Krzyżem Monte Cassino,
Krzyżem Monte Cassino-Ankona-Bolonia,
Medalem za wojnę ( odznaczenie angielskie ),
Gwiazdą za Italię,
Gwiazdą za wojnę ( odznaczenie włoskie ),
Medalem Wojska Polskiego.


     To właśnie Pani Maria wręczała czerwone maki generałowi Andersowi i generałowi Morganowi po walkach o Monte Cassino – a zdjęcie z tego wydarzenia opublikowane zostało na pierwszej stronie czasopisma „ Orzeł Biały ” wydawanego w Anglii.
     Podczas spotkań z dumą wspominała swoje losy : opowiadała o spotkaniu z królem Jerzym VI w Palestynie, z generałem Sikorskim. Z wypiekami na twarzy opowiadała o tułaczce, rozstaniach i radościach powrotów - dokumentując każdą opowieść zdjęciami z tamtych lat.
    Odchodzi na wieczną już ostatnią wartę żołnierz o wielkim sercu, odważny z olbrzymim poczuciem swojej tradycji narodowej. Nasza obecność tutaj świadczy o tym , że lekcja z II wojny światowej nigdy nie zostanie zapomniana wskazuje również i na to, że żegnamy kogoś nam bliskiego, kto wniósł do naszego życia nie tylko wspomnienia, ale i wartości, które zawsze będą w nas obecne. Musimy je zatem w sobie pielęgnować i dzielić się nimi. Wszyscy jak tu stoimy , mamy świadomość jak wiele Pani Maria Schmidt zrobiła dla wolności naszej ojczyzny.
      W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Niemodlin oraz władz samorządowych pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim państwu za przybycie na tę uroczystość pogrzebową. Wszyscy chcemy w ten sposób wesprzeć rodzinę i bliskich w jej bólu i żalu.
    Towarzysząc w ostatniej drodze kogoś tak wyjątkowego, podejmijmy nasze osobiste postanowienia. Niech nie kończy się to co wartościowe, ale znajduje chętnych kontynuatorów w prawdziwym pojmowaniu prawdy, patriotyzmu i tradycji narodowej.


                                                                                          Burmistrz Niemodlina
                                                                                             Dorota Koncewicz

 

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Wersja XML