Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Święto Karpia 2014

 

  Tegoroczne Święto Karpia rozpoczęło się w Graczach konferencją rybacką pod nazwą „Rybactwo Opolszczyzny – rozwój regionalny i globalny”. Obecnych w „Dworku” prelegentów i gości przywitał prezes Lokalnej Grupy Rybackiej „Opolszczyzna” - Jakub Roszuk.Oprócz podsumowań ważnym tematem była przyszłość opolskiego rybactwa. Żeby karp nie był rybą tylko od święta i jego sprzedaż utrzymywała się przez cały rok, należy pójść w stronę przetwórstwa, które było tematem drugiej części konferencji. Tomasz Kulikowski przedstawił perspektywy rozwoju przetwórstwa ryb słodkowodnych, zaś pierwszymi doświadczeniami w temacie przetwórni ryb na Opolszczyźnie podzielił się Mariusz Wójciak.
  Drugim wydarzeniem pierwszego dnia Święta Karpia było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego dla dzieci „Mały Karpik”. Oprócz laureatów, rodziców i sponsorów nagród, w uroczystości uczestniczyły również całe klasy z niemodlińskich szkół podstawowych, które entuzjastycznie reagowały na wyróżnionych rówieśników. Tutaj warto wspomnieć, że nagrodę Grand Prix otrzymała Marcelina Kulczycka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie za rysunek przedstawiający rybny pieniądz. Po wręczeniu nagród obecne w Ośrodku Kultury dzieci obejrzały i wspólnie bawiły się na przedstawieniu o Smoku Wawelskim.
  Głównym punktem Święta Karpia była gala wręczenia nagród laureatom XII Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik” 2014. Spośród 321 prac z 43 krajów, jury Grand Prix przyznało Zbigniewowi Woźniakowi ze Zduńskiej Woli, który również w zeszłym roku wyjechał z Niemodlina z główną nagrodą.

  W tym roku wychodzący na scenę laureaci, jak i zgromadzona publiczność, mogli czuć się szczególnie zrelaksowani i odprężeni, ponieważ jurorzy wcielili się w rolę plażowiczów – były więc dmuchane zabawki, ręczniki, klapki i kapelusze plażowe. Bezpieczeństwa i porządku wśród jurorów pilnował ratownik – Mariusz Jarzombek.
  Trzy równorzędne nagrody otrzymali: Paweł Nawrot, Maciej Trzepałka i Dariusz Pietrzak. Oprócz rysowników uhonorowany został również prezes RSP Wydrowice Zbigniew Kosterkiewicz, który otrzymał statuetkę Karpika za to, że od pierwszej edycji konkursu wspiera jego ideę i organizację. Po ceremonii rozdania nagród na scenie wystąpił zielonogórski Kabaret Nowaki ze świetną Adrianną Borek i skeczem „Pani Krystyna, ksiądz i policjant”. Po występie kabaretu, na Ścianie Satyryków uroczyście odsłonięto trzy tablice uznanych artystów, tym razem byli nimi: Zbigniew Woźniak, Arkadiusz Maniuk i Maciej Trzepałka.
  Kolejnym punktem Święta Karpia było otwarcie wystawy prac konkursowych oraz degustacja rybnych potraw. Pierwsi zrobili to jurorzy Polsko-Czeskiego Konkursu na Potrawę z Ryb. Najlepszy okazał się karp faszerowany kurkami na sosie warzywnym i pierożki ze szpinakiem przygotowany przez restaurację „Niebo w gębie” z Opola.


Pozostałe nagrody w konkursie kulinarnym


Nagrody Agencji Rynku Rolnego
I – Helena Wojtasik, Śledź Heleny z curry
II – Stanisława Gala, Zupa rybna Stasi
III – Małgorzata Zawieja, Przekąski z ryb wszelakich z sosami
Nagrody Starosty Miasta Stity
I – Hotel Domino, Ryba w kołderce
II – Stanislava Smrckova, Migdałowy sandacz
III – Barbara Paluszkiewicz, Pasztet rybny
Wyróżnienie Starosty Miasta Stity – Dorota Olszewska, Mintaj Dorotki pod czerwona pierzynką z rodzynkami

 Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Wersja XML