Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

I Szkolny Konkurs Opowiadania Legend „Przed wiekami…”

Konkurs Opowiadania Legend „Przed wiekami…” dla uczniów klas II i III odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Niemodlinie. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci zamiłowania do poznawania polskich legend, kształcenie umiejętności publicznego poprawnego opowiadania oraz rozbudzenie wyobraźni i wrażliwości dzieci na piękno polskiej literatury. Konkurs dostarczył dzieciom i oglądającym rodzicom wiele emocji. Zadaniem uczestników było przygotować  legendę i w ciekawy sposób, w ciągu 5 minut, ją opowiedzieć. Każde z dzieci starało się wcielić w bohatera swojej opowieści, musiało nauczyć się przebiegu wydarzeń i opowiedzieć zgodnie z zasadami ojczystego języka. Wymagało to pracy nad słownictwem, jakością opowiadania, sposobem przekazania najważniejszego przesłania legendy. Należało również  zadbać o rekwizyty i stworzyć odpowiedni nastrój. Każdy z uczestników konkursu starał się jak najlepiej i najbardziej sugestywnie opowiedzieć historię swojego bohatera. Pomimo tremy przed publicznym wystąpieniem dzieci włożyły w swoje prezentacje dużo serca.

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka


W całość imprezy zaangażowani byli również rodzice i nauczyciele. Dzieci opowiadały historie wcześniej znane i kiedyś zasłyszane. Goście mieli okazję posłuchać legendy pt: „Król chłopów”, „O panience Ludźmierskiej”, „Lwy z gdańskiego ratusza”, „Czerwone i czarne kamienie”, „O Popielu”, „Królowa Bałtyku”, „O Podhalu”, „Jezioro święte”, „O stopce królowej Jadwigi”, „O krakowskim hejnale”, „Toruńskie pierniki”. Uczniów oceniała niezależna komisja w skład której wchodziła: p. Dyrektor – Krystyna Dżaluk, p. Anna Ciszewska i p. Katarzyna Oleksa. Wyłonienie trzech najlepiej opowiadających było niezwykle trudnym zadaniem. Pod uwagę brano opanowanie tekstu, dykcję, intonację, kostiumy, rekwizyty, ekspresję w swobodnych wypowiedziach oraz ogólny wyraz artystyczny. Poziom konkursu był bardzo wysoki i niezwykle wyrównany. O poszczególnych miejscach zadecydowało ½ punktu.  Zwycięstwo w konkursie przypadło uczennicy z klasy II a  Monice Bober. Drugie miejsce ex aequo zajęli: Aleksandra Palak z klasy III c i Błażej Knosala z klasy III b. Miejsce trzecie zdobył Mikołaj Tomków również z klasy III b. Komisja wyróżniła także Hannę Smolińską z II c i Antoniego Sosnowskiego z II b.

Mamy nadzieję, że konkurs przypadł do gustu szkolnej społeczności i w przyszłym roku zgromadzi równie dużo chętnych uczestników. 
 
Dagmara Sarna
Maria Kotwica

Wersja XML