Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Niemodlin Karpiem stoi - Święto Karpia 2011

Niemodlin Karpiem stoi – Święto Karpia 2011

Tegoroczne obchody Święta Karpia, które tradycyjnie odbywa się w listopadzie w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, miały dwudniowy przebieg. Organizatorami całego przedsięwzięcia byli: Ośrodek Kultury w Niemodlinie, Agencja Rynku Rolnego, Polskie Towarzystwo Rybackie, Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”.
Patronat honorowy nad imprezą przejęli w tym roku: Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Opolski, Burmistrz Niemodlina i Ministerstwo Rozwoju Wsi. Patronat medialny: TVP Opole, Nowiny Nyskie, Radio Opole i Puls Niemodlina.
W pierwszym dniu obchodów Święta Karpia w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, w obecności władz Niemodlina, rodziców, uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół, członków jury i sponsorów, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Mały Karpik 2011”.
Grand Prix i nagrodę, ufundowaną przez Lokalną Grupę Rybacką „Opolszczyzna”, z rąk prezesa Jakuba Roszuka, otrzymała Oliwia Koteluk, reprezentująca Szkołę Podstawową nr 1 w Niemodlinie. Dwie nagrody w kategorii klas 0-4 trafiły do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Domaradzu: Jessiki Maciej i Szymona Chmury, którzy na uroczystość przybyli wraz z Natalią Olejnik - nauczycielką prowadzącą w szkole kółko artystyczno-plastyczne. „Bardzo byliśmy zaszczyceni i zaskoczeni, gdy dowiedzieliśmy się, że uczniowie reprezentujący naszą szkołę otrzymali nagrody – powiedziała redakcji Pulsu Niemodlina pani Natalia – Nie tylko dzieci i nauczyciele, ale również wszyscy mieszkańcy Domaradza byli bardzo ucieszeni z tego powodu” – dodała.
Trzecia nagroda w tej kategorii wiekowej powędrowała do Marceliny Kulczyckiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie.
W kategorii klas 5 – 6 nagrodzone zostały: Wiktoria Habiak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie, Hanna Węgrowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Niemodlinie, Magdalena Konefał również ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie.
Wyróżnienie Firmy „Ornament” z Nysy otrzymały: Natalia Wójcik (klasa 3) i Natalia Wyrwich (klasa 6).
„Prace, które napływają do konkursu Mały Karpik, z roku na rok są coraz bardziej dojrzałe – stwierdziła Małgorzata Biedroń, która od kilku już lat zasiada w jury Małego Karpika – Dziękuję rodzicom, że pozwalają dzieciom wziąć kredki, farby do ręki, bo nierzadko jest to przeszkoda w utrzymaniu czystości w domu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej prac znajdzie się w konkursie.”
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę i animacje dla dzieci. Pozytywnych emocji, śmiechu oraz ciekawych konkurencji dla dzieci było co niemiara. Wszystkie dzieci zasłużyły na wspaniałe, słodkie nagrody.
Podczas, gdy dzieci bawiły się w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, w restauracji „Dworek” w Graczach, w ramach Święta Karpia, miała miejsce konferencja zatytułowana „Rybactwo Opolszczyzny – dziś i jutro”, zorganizowana przez Lokalną Grupę Rybacką „Opolszczyzna” oraz Polskie Towarzystwo Rybackie.
W programie konferencji znalazły się wykłady na temat gospodarki rybackiej w naszym regionie. O szansach na rozwój terenów zależnych od rybactwa, na przykładzie LGR Opolszczyzna, opowiadał jej prezes Jakub Roszuk. W spotkaniu uczestniczyli także m. in. przedstawiciele Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Opolu, Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Ciekawy wykład na temat innowacji stosowanych w produkcji stawowej miał reprezentujący EkosystEM – Dziedzictwo Natury Michał Morelowski. Natomiast o sposobach promocji ryb mówił dr Grzegorz Russak – prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego. Przed zakończeniem konferencji jej uczestnicy mogli zabrać głos w dyskusji na temat poruszanych tematów i przyszłości rybołówstwa w regionie.
Nieco inny charakter miał drugi dzień obchodów Święta Karpia. Warto podkreślić przy okazji prawdziwie „wodny”, wyjątkowy w swoim klimacie, wystrój niemodlińskiego Ośrodka Kultury, który wprost zachęcał do tego, by zgłębić się w tajemniczy rybi świat, a unoszące się wokół zapachy zapowiadały mnóstwo, również kulinarnych atrakcji.
Najpierw jednak w sali widowiskowej, która wprost „pękała w szwach”, odbyła się gala wręczenia nagród Laureatom Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik 2011”.
Na widowni znaleźli się mieszkańcy gminy Niemodlin, rysownicy, władze samorządowe, wojewódzkie, powiatowe, radni Rady Miejskiej w Niemodlinie, przedstawiciele organizatorów i goście.
Z ust przewodniczącego jury Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik 2011”, Jacka Frąckiewicza, usłyszeliśmy oficjalne potwierdzenie werdyktu, który zapadł 7 października br.
Grand Prix i nagrodę w wysokości 2,500 zł, ufundowaną przez Polskie Towarzystwo Rybackie, otrzymał reprezentant Belgii Nikola Hendrickx, który jednak, z przyczyn niezależnych, spowodowanych utrudnieniami na drodze, do Niemodlina przyjechał ze sporym opóźnieniem i nagrodę odebrał już po uroczystej gali. „Przykro mi, że nie mogłem uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród, ale bardzo się cieszę, ze w końcu udało mi się dotrzeć do Niemodlina. Dziękuję członkom jury, że akurat moja praca spodobała im się najbardziej, dziękuję również za gorące przyjęcie, z jakim się spotkałem z Państwa strony” – powiedział, wyraźnie wzruszony, Nikola.
Pozostałe nagrody w konkursie otrzymali: Henryk Cebula /Polska/, Magdalena Wosik /Polska/. Wyróżnienia Honorowe: Oleksiy Kustovsky /Ukraina/, Gabriel Rusu /Rumunia/, Vladimir Kazanevsky /Ukraina/, Pavel Dvoracek /Czechy/, Witold Mysyrowicz /Polska, Sławomir Łuczyński /Polska/, Katarzyna Petrykowska /Polska/. Nagrodę Burmistrza Niemodlina Mirosław Stankiewicz wręczył Januszowi Kożusznikowi.
Po ceremonii rozdania nagród na scenie wystąpił, z pewnością przez wielu oczekiwany z wielką niecierpliwością, Kabaret Skeczów Męczących. Artyści pokazali się publiczności z jak najlepszej strony, a przede wszystkim nie brakowało tego, z czego słynie grupa, czyli dużej dawki dobrego humoru. Kabaret przedstawił niemodlińskiej widowni m.in. swoje wersje Hymnu Euro 2012. Zobaczyliśmy również kultową już postać Jacka Krzynówka czy słynnego „Śruby”, w które wciela się Jarosław Sadza.
Po występie Kabaretu na świętujących czekały dalsze niespodzianki, przygotowane przez organizatorów. Na Ścianie Satyryków uroczyście odsłonięto trzy kolejne tablice uznanych artystów, tym razem byli nimi: Mieczysław Podgórski z Krakowa, Paweł Kuczyński z Polic oraz Marcin Bondarowicz ze Starachowic. Natomiast w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury miał miejsce wernisaż prac IX Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik 2011”. A dla spragnionych nie tylko artystycznych wrażeń, znany kucharz i gawędziarz, Grzegorz Russak, zaprezentował pokaz kulinarny, oczywiście z karpiem w roli głównej. Pachnące masłem, aromatyczne, smażone na oczach widzów, kawałki tej polskiej ryby wyglądały bardzo apetycznie, a dodatkowo opowieści kucharza potęgowały ich wyjątkowy smak. Grzegorz Russak przekonywał o zaletach naszej polskiej kuchni. „Mamy wiele różnych rodzajów zup, jedną z najstarszych kuchni wegetariańskich. Musimy wracać do korzeni, sięgać po swoje potrawy, nie cudze. Jeśli ktoś mówi, że polska kuchnia jest ciężka i tłusta, to jest w błędzie” – podkreślał.
O zaletach spożywania ryb z pewnością wiedzą uczestnicy Polsko-Czeskiego Konkursu Kulinarnego na Potrawę z Ryb. Do konkursu zgłoszono trzynaście potraw. Jury, w skład którego wchodzili: Grzegorz Russak (przewodniczący), Starosta miasta Stity Jiri Vogel, Burmistrz Niemodlina Mirosław Stankiewicz, Jakub Roszuk – prezes LGR Opolszczyzna, Katarzyna Paszula-Gryf - Dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie, po degustacji wszystkich potraw, Grand Prix, za pasztet rybny ze szpinakiem, postanowiło przyznać Agacie Dwojak, mieszkance Lipna.
Pozostałe nagrody:
I nagroda – Eva Pechackova (łososiowe prezenty)
II nagroda – Stanislava Smrckova (karp wędzony)
III nagroda – Veronika Dankova (tatarak z karpia)
IV nagroda – Hana Katzerova (smażony rybny szaszłyk)
V nagroda – R&Z Muszyńscy (karp faszerowany).
Wyróżnienia:
Jana Tejklova (węgorz na maśle ziołowym)
Magdalena Wojciechowska (zupa „Karpiowa nuta”)
I nagroda specjalna Agencji Rynku Rolnego
- Hotel Domino w Niemodlinie (roladki z karpia z nutą włoską pod pierzynką ziołową)
II nagroda specjalna ARR
- Zbigniew Świderski (zupa rybna „Poliwodzki Karp”)
Nagroda prezesa LGR Opolszczyzna
- Anna Sukiennik (galareta rybna z warzywami).
Rozstrzygniecie konkursu kulinarnego i wspólne biesiadowanie zakończyło tegoroczne obchody karpiowego święta. Z pewnością tegoroczna, poszerzona formuła niemodlińskiego święta, znacząco wpłynie na zwiększenie spożycia ryb przez mieszkańców naszego regionu, nie tylko w Święta Bożego Narodzenia, ale przez cały rok.

Katarzyna Knieja


Z Agatą Dwojak, laureatką Grand Prix Polsko-Czeskiego Konkursu Kulinarnego na Potrawę z Ryb, tuż po ogłoszeniu wyników rozmawiała Katarzyna Knieja

PN: Gratuluję zwycięstwa. Jak Pani odbiera werdykt jury?

Agata Dwojak: W zeszłym roku wygrałam pierwszą nagrodę, w tym roku udało mi się zdobyć Grand Prix. Ale byłam zaskoczona i oczywiście bardzo się cieszę.

PN: Jak długo trwało przygotowanie zwycięskiej potrawy?

Agata Dwojak: Przygotowując potrawę na konkurs nie zastanawiałam się nad tym ile mam czasu, żeby ją zrobić, nie mierzyłam tego. Podeszłam do tego zupełnie na luzie. Nie było to takie trudne.

PN: Czy może Pani zdradzić przepis na to wyjątkowe danie?

Agata Dwojak: Tak do końca to nie będę może zdradzać. Powiem tylko tyle, że głównymi składnikami pasztetu był karp i tołpyga. Pasztet, po włożeniu do formy, wkłada się do gorącej wody i do piekarnika na półtorej godziny. Myślę, że to stanowi o jego wyjątkowym smaku.

PN: Dziękuję za rozmowę.
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
 

Wersja XML